5 Şubat 2013 Salı

MİLLİ İSTİHBARAT TEŞKİLATI GES KOMUTANLIĞI2012 yılında Milli İstihbarat Teşkilatı'na devredilen Genelkurmay Elektronik Sistemler Komutanlığı'nın üssünden görüntüler ilk kez SON TV tarafından yayınlandı.

12 Eylül darbesinde tüm elektronik muhabere işlemlerinin yürütüldüğü yer olduğu için Bayrak Garnizonu olarak da bilinen Genelkurmay Elektronik Sistemler (GES) Komutanlığı sahip olduğu büyük teknolojik altyapı ve kapasite ile dikkat çekiyor.

GES, artık MİT’in Elektronik ve Teknik İstihbarat (ETİ) birimi bünyesinde faaliyet gösteriyor.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla 1 Ocak 2012 itibariyle Genelkurmay’dan MİT’e devredilen Türkiye’nin en önemli teknik istihbarat birimi GES’in Çeşme’de bulunan
üssünü diğer MİT karargâhları gibi MİT kadrosundaki Bordo Bereliler korumaya başladı.

Birlik bundan böyle merkez üs Ankara Gölbaşı’nda olduğu için Gölbaşı Elektronik Sistemler Başkanlığı adıyla anılacak. Türkiye’nin çeşitli bölgelerine konuşlandırılan GES birliklerinden toplanan teknik istihbarat verileri MİT’te, doğrudan Müsteşar Hakan Fidan’a bağlı bir birimde
değerlendirilmek üzere Teşkilat’ın Yenimahalle’deki ana karargâhına aktarılacak.

‘Derin kulak’ ve ‘Türk Echelon’u olarak anılan ve Balkanlar, Kafkasya ve Ortadoğu’da elektronik izleme ve dinleme kapasitesine sahip uydu ve yer sistemlerinden oluşan GES’in, Türkiye genelinde 13 üssü bulunuyor.
Hiç yorum yok:

Yorum Gönder