28 Haziran 2013 Cuma

HÜSEYİN AVNİ MUTLU KİMDİR? KISACA HAYATI


Hüseyin Avni Mutlu, 1956'da Rize'nin Fındıklı ilçesinde doğdu. Yükseköğrenimini İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'de yapan Mutlu, 1985'te Kocaeli Kaymakam Adayı olarak göreve başladı. Bu görevinin ardından Gerede (Bolu) ve Kargı (Çorum) ilçelerinde Kaymakam Vekilliği yaptı.

Kaymakam olarak ilk görev yeri, Bursa'nın Büyükorhan ilçesi oldu. 1988 yılında göreve gelen Mutlu, aynı zamanda Büyükorhan'ın ilk kaymakamı oldu. 1991 yılında dil eğitimi için Amerika Birleşik Devletleri'ne gitti. 1 yıl süren eğitiminin ardından yurda dönen Mutlu, 1992 yılında Şırnak'ın Silopi ilçesine kaymakam olarak atandı. 1994'te ise Şırnak Vali Yardımcılığı görevine atandı.

Bu görevini üç yıl sürdürdükten sonra 1997 ile 2002 yılları arasında Çanakkale'nin Ecebat ilçesinde kaymakam olarak görev yaptı. Bir yıl Çanakkale Vali Yardımcılığı görevinde bulundu. 2003 yılında İstanbul'un Bağcılar İlçesi Kaymakamlığı'na atandı ve 2005 yılına kadar buradaki görevini sürdürdü.

2005 ile 2007 yılları arasında Siirt Valisi, 2007 ile 2010 yılları arasında da Diyarbakır Valisi olarak görev yaptı. Diyarbakır Valiliği görevini sürdürürken 2010 yılında Muammer Güler'in yerine İstanbul Valiliği'ne atandı. Halen bu görevini sürdürmektedir.

24 Haziran 2013 Pazartesi

Avşa Adası'na İstanbul'dan Nasıl Gidilir?


Avşa Adası'na İstanbul'dan gitmek için deniz otobüsü ya da feribot seçeneklerini kullanabilirsiniz.

Avşa Adası'na İstanbul'dan deniz otobüsü ile gidiş;

Avşa Adası'na İstanbul'dan deniz otobüsüyle yaklaşık 2 saat 45 dakikada ulaşılmaktadır. İDO, tatil sezonunun açılmasıyla birlikte, İstanbul'dan her gün Avşa Adası'na sefer düzenlemektedir. İDO'nun güncel sefer saatlerini resmi sitesinden bulabilirsiniz. 

İDO çağrı merkezi: 444 44 36

Avşa Adası'na İstanbul'dan feribot ile gidiş;

Avşa Adası'na İstanbul'dan feribot kullanarak da gidebilmek mümkün. Bunun için önce İDO'nun Yenikapı-Bandırma hızlı feribotu kullanılır. Daha sonra Erdek'e geçilir ve Erdek- Avşa feribotu kullanılır. Erdek-Avşa feribotunun güncel sefer saatleri için GESTAŞ'ın resmi sitesini ziyaret edebilirsiniz.

GESTAŞ çağrı merkezi: 444 0 752


AVŞA ADASI TANITIM

Avşa Adası, Balıkesir'in Marmara ilçesine bağlıdır. Eski adı 'Türkeli' olan Avşa Adası'nın uzunluğu 7 kilometre, genişliği ise 4 kilometredir. Yüzölçümü yaklaşık 20 kilometre karedir. Yakın olmasından dolayı (65 mil) İstanbul'dan yoğun ziyaretçi çekmektedir. Adanın dört bir yanını çevreleyen koyların bir kısmı şunlardır: Kum Burnu, Yiğitler, Aksa, Maviköy, Çınar, Manastır, Değirmen, Beyaz Saray.

Adanın en sıcak ayı Temmuz, en soğuk ayı ise Ocak'tır. Yazın tatil için gelenlerle birlikte nüfusu 50 bine kadar çıkmaktadır.

23 Haziran 2013 Pazar

ERDAL BAKKAL'A EDİLEN BEDDUALARO ağzın genişlesin, büyüsün, o bıyıkların gözükmesin inşallah.

Tuttuğun takım küme düşsün inşallah.

Erdal, ayak serçe parmağın var ya inşallah onu sehpaya çarparsın.

O bıyıkların uzasın, ağzının içine girsin, konuşama.

Hay Erdal bıyıkların dökülsün emi.

Erdaal, Erdaal! O arkadaki kırık dişin var ya senin, oraya yemek artığı kaçsın da çıkartmaya kürdan bulama emi. Böyle dilini o tarafa dolayıp cıvıks cıvıks diye dolan dur milletin içinde.

Çanak antenin ters dönsün Erdal.

Çengel bulmaca çözerken fotoğraftaki sanatçıyı bulama inşallah, elin böğründe kalsın emi.

Erdal, o bıyıkların inşallah sarkozy. 

Sana 6 kilo tuzlu çekirdek alayım. Onların hepsini ye.. Dudakların mosmor kessin, kabarsın, bir dudağın yerde bir dudağın gökte olsun. Toplu iğneyle dudaklarını patlatayım, o ağzın kapansın bir daha da konuşama.

Erdaal, Erdaal! Yürüyen merdivenin yürümesin inşallah.

İnşallah fal açan kadınların arasında kalırsın, üç vakte kadar yol olursun Erdal.

Otobüse bindiğinde ineceğin durakta düğmeyi basmayı unut da bir durak sonra in emi.

Salep içerken dilin yansın, üç gün acısı geçmesin.

Hapşırman gelsin de hapşırama inşallah.

Durmuş saatin bile günde iki defa doğruyu göstermesin Erdal.

Pazartesi akşamı televizyonun karşısına kurul da sevdiğin dizi gün değiştirmiş olsun.

Banyodan çıkınca insan ıslak olur da havlu arar ya... Havlu bulama, havlu getirenin de olmasın inşallah.

Erdaal, Erdaal! Binbir umutla girdiğin sinema filminin ilk yarısında çıkmak zorunda kalasın.

Ağustos cehenneminde pişik ol da pudra bulama emi Erdal. 

Erdaaal, Erdaaal! Son kullanma tarihin geçsin.

Bayramda geçen seneden kalma bayat çikolata getirirler de atmak zorunda kalırsın inşallah. 

22 Haziran 2013 Cumartesi

YENİ ANAYASA ÇALIŞMALARI


TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı ve AK Parti İstanbul Milletvekili Burhan Kuzu, yeni anayasa çalışmaları hakkında önemli bilgiler verdi. Twitter üzerinden kendisine soruların soruları yanıtlayan Kuzu, anayasa taslağındaki düşüncelerini aktardı.

YENİ ANAYASADA LAİKLİK YER ALACAK MI?

Yeni anayasada laiklikliğin yer alıp almayacağı ile ilgili soruyu Kuzu, şu şekilde cevapladı: “Türkiye'de laiklik ilkesi olmasından değil, bu ülkenin yöneticileri ve mahkemeleri tarafından yapılan yanlış yorumlardan kaynaklanan sorunlar yaşanmıştır. Örneğin laiklik ilkesini benimseyen Avrupa üniversitelerinde başörtüsü sorunu yokken, Türkiye'de bunun sorun yapılması laikliğin kötü uygulamalarıdır. Oysa laiklik insanların inanmalarını ya da inanmamalarını ve inananların inandıkları gibi yaşama haklarını garanti altına alan bir temel ilkedir.”

PARTİ KAPATILMASI İLE İLGİLİ DÜZENLEME OLACAK MI?

"Parti kapatma ile ilgili 2010 tarihli anayasa değişikliğinde bir madde koymuştuk. Muhalefet partileri destek olmadığından ve bizim verdiğimiz birkaç fire neticesinde madde paketten düştü. Yeni anayasada elbetteki parti kapatmayı zorlaştıran düzenlemeler olacaktır. Bizce olması gereken partileri mahkemeler değil, halk oy vererek kapatmalıdır.”

BAŞKANLIK SİSTEMİ'NE GEÇİLECEK Mİ?

Kuzu, başkanlık sistemi ile ilgili gelen soruyu şu şekilde cevaplandırdı: "Güçlü bir cumhurbaşkanı ile başbakan arasında bir takım sorunlar doğabilir. Bu nedenle tam başkanlık sistemine geçilemeyecekse bile en azından yarı başkanlık ya da partili cumhurbaşkanlığı modeline geçilmeli.” 

Ayrıca Kuzu, "Şayet üç siyasi partinin üçü de ortak bir anayasa metni çıkarabilirse, AK Parti bu metne sırf adı parlamenter rejimdir diye karşı çıkmayacak ve bu metne destek olacaktır. Dolayısıyla tıkanmayı AK Parti'nin başkanlık modeli ısrarı olarak görenler dürüst değil" diye konuştu.

VALİLER HALK TARAFINDAN SEÇİLEBİLİR Mİ?

"Valilerin halk tarafından seçilmesi başkanlık modelinde zorunlu değildir. Böyle bir çalışmamız yoktur."

SEÇİM BARAJI DÜŞÜRÜLECEK Mİ?

"Seçim barajı anayasa konusu değil. Ancak %10'luk baraj yüksektir. Rusya'da %7, Almanya'da %5 var. %5'e çekilirse en az 10 tane siyasi parti girer meclise ve Türkiye koalisyondan kurtulamaz. Çözüm başkanlık modeline geçmektir. Başkanlık sisteminde hükümet parlamento içinden çıkmadığı için baraja gerek kalmamaktadır."

DOKUNULMAZLIKLAR KALDIRILACAK MI?

"Dokunulmazlık milletvekillerine tanınan bir imtiyaz değil, bir zorunluluktur. Mahkemelerde bağımsızlık, üniversitelerde özerklik o kurumlara dışarıdan baskı olmadan çalışma imkanı vermek için konulmuştur. Dokunulmazlık da milletvekillerinin dışarıdan baskılara karşı dirençli olmalarını ve temsil yetkileri ile görevlerini daha rahat yapmasını sağlamak için tanınmıştır. Milletvekillerine suç işleme hakkı vermez, sadece vekil olduğu sürece yargılanamamakta vekillik bittikten sonra davası görülmektedir. Bu süre içinde de zaman aşımı durmaktadır."

Kuzu, yeni anayasanın parlamentodan oy birliği ile kabul edilse bile referanduma sunulacağını belirtti. 

19 Haziran 2013 Çarşamba

Recep Tayyip Erdoğan Hayatı KısacaRecep Tayyip Erdoğan, 26 Şubat 1954 tarihinde İstanbul'un Kasımpaşa semtinde doğdu. Öğrenim hayatına Kasımpaşa Piyalepaşa İlkokulu'nda başladı. Lise öğrenimini İstanbul İmam Hatip Lisesi'nde yaptı. Üniversite sınavlarına girebilmek için fark derslerini vererek Eyüp Lisesi'nden ikinci lise diplomasını aldı. 1981 yılında Marmara Üniversitesi İktisadi ve Ticari Bilimler Fakültesi'nden mezun oldu.

Lise yıllarından itibaren Milli Türk Talebe Birliği'nin içinde yer aldı. Aktif siyasi hayatına Milli Selamet Partisi'nde (MSP) başladı. Önce Beyoğlu Gençlik Kolları Başkanlığı'na, ardından da İstanbul Gençlik Kolları Başkanlığı'na seçildi.

12 Eylül döneminde siyasi partilerin kapatılmasından dolayı siyasi hayatı kesintiye uğradı. 1982 yılında yedek subay olarak askere gitti. Askerden döndükten sonra Refah Partisi'nde aktif siyasi hayatına devam etti. 1984'te Beyoğlu İlçe Başkanlığı'na, 1985'te de İstanbul İl Başkanlığı'na getirildi. Ayrıca Refah Partisi Merkez Yönetim Kurulu (MYK) üyesi oldu. 1989 yılında yapılan yerel seçimlerde Beyoğlu belediye başkanı adayı oldu, fakat seçilemedi. 1991 yılında milletvekili seçilmesine karşın tercihli oy engeline takıldı.

27 Mart 1994 tarihinde yapılan yerel seçimlerde İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı'na seçildi. 12 Aralık 1997'de okuduğu bir şiir yüzünden hapis cezasına mahkum edildi. 24 Temmuz 1999'da ceza süresini tamamladı.

14 Ağustos 2001'de Adalet ve Kalkınma Partisi'ni kuran Erdoğan, Kurucular Kurulu tarafından genel başkanlığa seçildi. 3 Kasım 2002 seçimlerinde seçilme yasağı olduğu için milletvekili adayı olamadı. Fakat yapılan anayasa değişikliği ile seçilme yasağı kalktı. 9 Mart 2003'te Siirt'te yenilenen milletvekili seçimleri ile parlamentoya girdi. Abdullah Gül'ün istifa etmesiyle 15 Mart 2003 tarihinde Başbakanlık görevini üstlendi.

22 Temmuz 2007 seçimlerinde yüzde 46.6, 12 Haziran 2011 seçimlerinde de yüzde 49.8 oy aldı.

10 Ağustos 2014'de yapılan halk oylaması sonucunda ilk turda %52 oy alarak Türkiye'nin 12. Cumhurbaşkanı oldu.


RECEP TAYYİP ERDOĞAN'IN LİDERLİK ÖZELLİKLERİ